LAN и как се кримпва кабел ;)

в : 1337

08.31.07

@ 11:41 PM

от GattaNegra

Това е просто превод. Цъкни тук за да видиш източника

10base-T, 100base-TX/T4, 1000base-T

Няма НИЩО по-нервиращо, отколкото да прекараш тридесет минути в чудене как да решиш проблем по мрежата и накрая да се окаже, че проблемът е бил в кабела. Непохватно направен или нестандартен кабел е доста глупашка причина да си изгубиш времето. Това ръководство може да помогне да се отстранят кабелните проблеми в името на по-смислени занимания, като търсене на смисъл в живота например!

Обща информация:

  1. LAN кабелите най-общо се наричат UTP (Unshielded Twisted Pair) и са подредени в категории. Когато се полага нов кабел,
    освен ако няма много добра причина да не се прави, се ползват категории 5, 5e или 6 UTP които вършат работа и за 10 и за 100mb LAN.
  2. Има два вида UTP: ПЛЪТЕН и МНОГОЖИЛЕН. ПЛЪТНИЯТ е съставен от по-тънки но плътни проводници, докато МНОГОЖИЛНИЯТ се състои от същия брой проводници, но всеки от тях съдържа цял сноп. Единственото предимство на многожилния кабел (който обикновено е и по-скъп) е че с него има по-малко загуби когато е подложен на опън, омотан стегнато около нещо, или когато се включва и изключва често. По всичко останало двата вида са еднакви. По принцип плътен кабел се ползва за външно окабеляване а многожилен – за вътрешно. ВНИМАНИЕ: Всяка жица, плътна или многожилна изисква своя вид конектор!
  3. Няма никакво извинение, с целия избор от цветни кабели и други методи в наши дни, да не може да се направи визуална разлика между прав и кръстосан кабел преди да бъде изгубен един час в търсене на повредата по мрежата.
    Ако се търси евтино решение вместо цветни кабели, може да се ползват парчета от-нещо-цветно прикрепени в двата края на кабела преди конекторите с цел обозначаване типа и стандарта му. Удобството от това е, че ако стандартът бъде сменен е достатъчно само да се смени и цвета, а не целия кабел. Неудобство: Цветната маркировка се слага ПРЕДИ конектора !
  4. Възможно е използването на 100base-TX окабеляване в 10base-T мрежи (но не винаги – обратното). Винаги трябва да се използват 100baseTX/T4 стандарти.
  5. Ако НАВСЯКЪДЕ се употребява категория 5, 5e или 6 може да се ползва 100base-TX стандарт (само 2 двойки , 4 проводника).
    През повечето време в долните редове се предполага, че кабела е 5, 5e или 6
    .
  6. Ако се ползва кабел 3 или 4 навсякъде в 100M LAN задължителен е стандарт 100Base-T4, който освен всичко има и допълнителни изисквания и ограничения (използва всичките 4 чифта, 8 проводника).
    LAN свързването и комбинациите са дефинирани в IEEE 802.3u.
  7. Възможно е пренасянето на телефония през 100 MB LAN чрез кабел 5(e) или 5 , но трябва да се действа внимателно.
  8. Максималната дължина на LAN кабел да е не повече от 100 метра.
  9. 1000base-T (Gigabit Ethernet 802.3ab) използва 4 двойки (8 проводника).

Индекс :

Кръстосан и Прав кабел. Употреба.

Категория 5 (UTP) цветови схеми.

10base Прав кабел (PC – HUB/SWITCH).

10baseT Кръстосан кабел (PC – PC или HUB – HUB).

100baseT Прав (PC – HUB/SWITCH).

100baseT Кръстосан кабел (PC – PC or HUB – HUB).

1000base-T Gigabit Ethernet

Номериране на пиновете при RJ45 конектора.

Някои бележки относно RJ45 конектора.

Кръстосан и Прав кабел. Употреба.

Схемата показва нормалното приложение на Прав и Кръстосан кабел.

Бележки:

  1. Правите кабели са показани в СИНЬО, а Кръстосаните – в ЧЕРВЕНО за улеснение, иначе могат да са в какъвто цвят си поиска човек, или по-скоро – в какъвто е решил производителя.
  2. С цел избягване нуждата от Кръстосани кабели, много производители поставят UPLINK
    портове на Hub-овете и Switch-овете – специално проектирани за включване на Прав кабел при свързване back-to-back на Hub-ове или Switch-ове.
    Добре е да се чете внимателно упътването на производителя.

up icon

Категория 5(e) (UTP) цветова схема :

Таблицата показва стандартната цветова схема за кабели от категория 5
(4 двойки) базирана на стандарта TIA/EIA.

cat colors

up icon

10baseT Прав кабел (PC – HUB/SWITCH)

Правите кабели се употребяват при свързване на PC-та или друго оборудване към HUB или Switch. Ако се опитвате да свържете PC с PC или HUB с HUB е задължително да използвате Кръстосан кабел.

Това е описание на подреждането от двете страни на кабел (с RJ45 “мъжки” конектори) по схема 568B от категория 5(e) по цветове но разбира се може да се използва и цветова схема 568A.

Pin No. Цвят Име
1 бяло и оранжево TX+
2 оранжево TX-
3 бяло и зелено RX+
4 NC *
5 NC *
6 зелено RX-
7 NC *
8 NC *

ЗАБЕЛЕЖКА : Позициите маркирани с * не се използват в 10M LAN (10base-T) но след като все по-масово се ползва 100MB LAN човек би си спестил ДОСТА ВРЕМЕ за търсене на сговнения кабел (Кой го направи ТОВА?! Да си признае вед-на-га!) който не работи. Вместо това е добре да се ползва 100Base-T4 стандарт.

Със СИНЬО се отбелязват 10base-T
прави кабели.

  • Всички показани тук кабели от вида 100base-T4
    могат да понесат да работят И в 10base-T мрежи – НО не се казва нищо за обратното!.
  • up icon

    10baseT Кръстосан кабел (PC – PC или HUB – HUB)

    Кръстосани кабели се използват с цел свързване на PC с друго PC или HUB с друг HUB. Те се наричат още Crossover, Patch или Jumper кабели. Ако целта е свързване на PC с HUB ТРЯБВА да се ползва Прав кабел.

    Следното упътване обяснява подредбата от двете страни (с “мъжки” RJ45 конентори) на Кръстосан кабел.

    Първи край
    RJ45
    Втори край
    RJ45
    1 3
    2 6
    3 1
    4 * 5 *
    5 * 4 *
    6 2
    7 * 8 *
    8 * 7 *

    БЕЛЕЖКИ:

    1. Маркираните с * не се ползват в 10M LAN но след като все по-масово се ползва 100MB LAN човек би си спестил ДОСТА ВРЕМЕ за търсене на прецакания кабел. Добре е да се ползва 100Base-T стандарт.
    2. С ЧЕРВЕН цвят се отбелязват кръстосаните кабели (или по-скоро с нещо-червено-на-цвят от двете страни).
    3. Всички Кръстосани кабели показани тук са от 100baseT вид и могат да бъдат използвани в 10baseT мрежа, НО обратното не е задължително!

    up icon

    100base-T Прав кабел (PC – HUB/SWITCH)

    Прав кабел се използва за свързване на PC или друго оборудване към HUB или Switch. Ако целта е да се свърже HUB с HUB ТРЯБВА да се ползва Кръстосан кабел.

    Тази подредба е отнесена за ДВАТА КРАЯ (снабдени с RJ45 “мъжки” конектори) на кабела от категория 5 (TIA/EIA 568A или 568B нищо, че в примера се ползва схема 568B.

    Pin No. Цвят Име
    1 Бяло и оранжево TX_D1+
    2 Оранжево TX_D1-
    3 Бяло и зелено RX_D2+
    4 Синьо BI_D3+ **
    5 Синьо и бяло BI_D3- **
    6 Зелено RX_D2-
    7 Кафяво и бяло BI_D4+ **
    8 Кафяво BI_D4- **

    Правият 100baseT кабел се означава със СИНЬО.

    БЕЛЕЖКИ:

    1. Маркираните с ** са АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за 100Base-T4.
    2. Power-over-Ethernet (802.3af) позволява три схеми за захранване. Две от тях ползват двойките 4,5 и 7,8
      (отбелязани с ** в горната таблица)за захранване (наречено Endpoint PSE, Alternative
      B и Midspan PSE, Alternative B или Mode B), една схема използва САМО двойките 1,2 и 3,6 (Endpoint PSE, Alternative A или Mode A) едновременно за сигнала и захранването. Зависи само от използваната схема дали двойките 4,5 и 7,8 ще са необходими.
    3. Gigabit Ethernet се нуждае от всичките 4 двойки (8 проводника)
    4. Всички показани тук 100baseT могат да се използват в 10baseT мрежи – но НЕ и обратното.

    up icon

    100base-T Кръстосан кабел (PC – PC или HUB – HUB)

    Кръстосан кабел се използва за свързване на PC към друго PC или HUB с HUB. Понякога се нарича Crossover, Patch или Jumper кабел. Ако целта е да се свържe PC с HUB НЕОБХОДИМ е Прав кабел.

    Следващата схема показва подредбата И от двата края (с “мъжки” RJ45 конектори) на кръстосан кабел.

    Забележка:

    Диаграмите показват кръстосване на всичките 4 двойки и употребата на кабели cat3/4 е възможна. Двойките 4,5 и 7,8 няма нужда да бъдат кръстосани в 100base-TX.

    crossed connection

    С ЧЕРВЕНО се маркират кръстосаните кабели (или по-скоро с нещо-червено-на-цвят от двете страни).

    БЕЛЕЖКИ:

    1. Всички показани 100base-T4 могат да бъдат използвани в 10base-T мрежи, но никой не е споменавал обратното !
    2. В повечето продавани в наши дни кабели двойките 4,5 и 7,8 не са кръстосани. Ако в мрежата няма cat3/4 това е съвсем приемливо.
    3. Gigabit Ethernet ползва всичките 4 двойки, ето защо 4-те са нужни конфигурацията (всичките 8 проводника) както е показано по-надолу:
    4. В случай, че се ползва Power-over-Ethernet (802.3af) Mode A или Alternative A ползва двойките 1,2 и 3,6 за подаване на захранването и сигнала. Mode B или Аlternative B ползва двойки 4,5 и 7,8 за захранването. При всички случаи се касае за нечувствителна към поляритета връзка, ето защо дали 4,5 и 7,8 ще са кръстосани няма значение.
      up icon

      1000base-T Gigabit Ethernet

      1000base-T е медният вариант на Gigabit Ethernet стандарта дефиниран от 802.3ab

    1. Регулирнето на скоростта между 10, 100 и 1000 Mbit/s е автоматично, така че тя да е равна на максималната позволена от двете страни.
    2. Макималната дължина е 100m (~300ft).
    3. Gigabit Ethernet ползва всичките 4 двойки (8 проводника). Схемата е коренно различна (PAM-5) и всеки проводник се използва за предаване и приемане на данни.
    4. Кръстосаният Gigabit Ethernet кабел ползва 4 кръстосани двойки..

    up icon

    RJ45 Номериране на RJ45 Pin-овете.

    RJ45 “мъжки” конектор

    rj45

    up icon

    RJ45 конектори – някои бележки

    1. RJ45 конекторът винаги е критична точка. Препоръчително да се използват конектори от възможно най-доброто качество което може човек да си позволи. Най честата причина за лоша връзка е прецакан конектор. Има различни конектори за Плътен и Многожилен кабел. Понякога трябва доста усилие за да е сигурно, че избраният конектор е правилният. Вложеното в определяне на правилния конектор време е добра инвестиция, тъй като ако бъде използван грешен кабелът може изобщо да не работи, или ако работи то ще е за кратко.
    2. Правенето на кабели за упражнение е добър начин да се научи човек да се справя от пръв път – особено за да не се прецака кабел, в поставянето на който току-що са вложени два часа.
    3. При отрязване на външното покритие на кабела е много важно да се внимава да не се наруши изолацията на самите проводници – това причинява “късо съединение” – накратко – кабелът няма да работи.
    4. Необходими са само около 2,5 см. от проводниците при подготовката за кримпване.
    5. Проводницит трябва да се подравнят според стандарта, който ще се използва.
    6. Кабелът трябва да се премери и проводниците да се отрежат така че всичките да са с ЕДНАКВА дължина и нищо да не стърчи извън пластмасовото покритие на RJ45 конектора.
    7. Внимателно подготвеният по този начин кабел още по-внимателно се плъзга в RJ45 конектора така че краищата на всички проводници да достигат дъното му.
    8. С инструмента за кримпване е необходимо САМО едно внимателно стискане. Имам един приятел, който ги прави с дръжката на вилица, но този номер не е за всеки !
    9. Добре е кабелът да бъде тестван ако има такава възможност преди зазиждане в стената.

    up icon

    4 коментари »

    1. Ромео каза:

      February 4, 2011 в 12:11 AM

      Не е ли объркана кодировката на страницата? utf-8, а не utf8

    2. GattaNegra каза:

      February 4, 2011 в 12:34 AM

      Ще проверя, благодаря.

    3. ATV каза:

      February 5, 2013 в 11:59 PM

      Само да добавя, че все още ти е объркана кодировката 😉

    4. GattaNegra каза:

      February 7, 2013 в 9:25 PM

      Доста интересно. Уж не ми е,…

    добави

    Spam protection by WP Captcha-Free